Bol u koljenu može biti uzrokovana ozljedom ili bolešću, može ograničiti kretanje, utjecati na kontrolu mišića u nogama i smanjiti snagu i izdržljivost mišića koji podržavaju koljeno.
Najčešća bolest koja utječe na koljeno je osteoartritis koji uzrokuje postepeno trošenje hrskavice, a rezultat toga je bol i oteklina. Ozljeda koljena može se pojaviti kao posljedica izravnog udarca ili naglog pokreta koji napreže koljeno izvan njegovog normalnog raspona pokreta, kao što se može dogoditi u sportu, rekreaciji, padu ili nesreći s motornim vozilom. Bol u koljenu često je povezana sa oštećenjem hrskavice ili ligamenata. Može biti i rezultat kontinuiranog stresa kao što se često događa s kapom koljena, također poznat kao patelofemoralni sindrom.

Kako se osjeća bol?
Bol se može osjećati u različitim dijelovima koljena, ovisi o vrsti problema. Prepoznavanjem lokacije boli može pomoći kod utvrđivanja uzroka.
Kako se dijagnosticira?
Dijagnoza se postavlja na temelju simptoma, povijesti bolesti i kroz pregled. RTG i MR koljena uvelike će pomoći u kompletiranju dijagnoze.
Kako fizioterapeut može pomoći?
Na temelju evaluacije, fizioterapeut će razviti prilagođeni program rehabilitacije, uključujući i određeni set vježbi za koljeno. Ako već imate probleme sa koljenom, fizioterapeut može pomoći s planom vježbanja koji će ojačati muskulaturu u blizini koljena a i šire, bez povećanja rizika od ozljede ili daljnjeg oštećenja. Kao opće pravilo, trebali biste odabrati „nježnije“ vježbe kao što su plivanje, vježbe u vodi, ili hodanje, a ne neskladne vježbe kao što su trčanje ili visoko intenzivni aerobik. Konzultirajte fizioterapeuta o specifičnim načinima za održavanje svojeg zdravlja koljena poslije ozljede ili operacije. Fizioterapeut ima relevantnu naobrazbu i stručnost za procjenu zdravlja koljena i da Vas uputi na drugog pružatelja zdravstvene skrbi ako je potrebno.
Ovisno o težini problema s koljenom, dobi, životnom stilu, fizioterapeut može odabrati tretmane kao što su:
Trening snage i funkcionalne vježbe koji su dizajnirani kako bi povećali snagu, izdržljivost i funkciju mišićannoge (quadriceps i hamstringsi). To zauzvrat pomaže u održavanju koljena i smanjuje stres na samo koljeno.
Elektrostimulacija povećava snagu mišića noge i može pomoći smanjiti bolove u koljenu. Za povećanje snage, električni impulsi su generirani od strane uređaja i isporučeni preko elektroda te tako stimuliraju primarni mišić koji podržava koljeno, quadriceps femoris. Za smanjene boli elektrode se postavljaju na kožu te nježno stimuliraju mišiće oko koljena.
Može li se ozljeda ili stanje spriječiti?
U idealnim uvjetima svi bi trebali redovito konzumirati 3 vrste vježbi za sprečavanje ozljeda u svim djijelovima tijela, uključujući i koljena:
"Opseg kretanja" vježbe za pomoć u održavanju normalnog zajedničkog kretanja i uklanjanje ukočenosti.
Vježbe za zadržavanje ili povećanje snage mišića.
Aerobne vježbe (kao što su hodanje ili plivanje) za poboljšanje funkcija srca i cirkulacije te kao pomoć u kontroli težine. Kontrola težine važna je jer dodatna težina stvara pritisak na mnoge zglobove, uključujući i koljena.
Fizioteraput može odrediti koliko ćete možda morati ograničiti fizičku aktivnost koja uključuje zahvaćeno koljeno i može mjeriti napredak koljena u funkciji za vrijeme rehabilitacije. Kako bi se bol u koljenu i drugim mišićno-koštanim strukturama spriječila važno je održavati zdrav način života, vježbati, osigurati si adekvatan odmor i jesti zdravu hranu.